Autor Wątek: Działaność gospodarcza i etat na Słowacji a ZUS  (Przeczytany 5175 razy)

Offline kedzior184

• Nowicjusz
  • *
Działaność gospodarcza i etat na Słowacji a ZUS
« dnia: Maj 07, 2015, 01:37:13 »
Witam serdecznie,

Jestem bezradny... Nie wiem co robić może coś podpowiecie...
Od kwietnia 2014 mam etat na Słowacji w firmie, która istnieje naprawdę - sprawdziłem na Słowackiej stronie  ( dokładnie od 01.04.2014 - 30.11.2017 ) żeby nie płacic Zusu w Polsce.

Moje kroki:

1. Wyreestrowanie się z ZUSU -  Druk ZWPA
2. Wystąpenie do ZUSU od ustalnie ustawodawstwa
3. Dostaje pismo z ZUSU o ustaleniu ustawodawstwa ( link do pisma ) :

http://www.pictureshack.net/images/76618_aaa.jpg

Do dzisiaj ZUS się do mnie nie odzywał. Składek ZUS nie płacę ale martwi mnie jedna rzecz do tej pory nie mam karty A1, która z tego co wiem tylko ona zwalnia mnie z płacenie składek ZUS w Polsce.

Podpowiedzcie mi co mam robić dalej ? Kontynuować zatrudnienie ? Najbardziej boje się, że za 3-4 lata ZUS się do mnie odezwie i będzie chciał zaległych składek a wtedy to już tylko samobójstwo... zresztą już teraz nie mogę zasypiać w nocy...

Bardzo ale to bardzo proszę o rady ale tylko poważne...

Na dzień dzisiejszy jednak wrócę do polskiego ZUSu ale boje się, będę musiał zapłaci te kilkanascie tysięcy złotych...

Zastanawiam się na założeniem Sp. z o o ale mam problem dlatego, że kupiłem samochód na FV 23% i nie wiem jak ją wrzucić do spółki, żeby nie płacić drugi raz vatu ( odliczyłem 50% VATU a nie 100 % ) więc może tu też coś poradzicie... Jednak na ten moment najważniejsza sprawa ZUSU.

PORSZĘ O RADY  :(

Dziękuje.

Offline przemo1970

• Nowicjusz
  • *
Odp: Działaność gospodarcza i etat na Słowacji a ZUS
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 22, 2015, 10:27:13 »
hmm-czyli zus wydaje decyzje takie jak oczekujemy( przynajmniej w tym przypadku)-mnie babka z zusu kazala zlozyc pismo o ustalenie ale za nic nie chciala mi dac tego żądania w formie pisemnej(wszystko na gebe)-więc odpuscilem bo to zus ma mi sam wydac takie ustalenie sam z siebie.

Offline kedzior184

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 24, 2015, 23:55:40 »
No ja takie dostałem ale właśnie nie wiem co dalej...

Offline kedzior184

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 02, 2015, 10:36:39 »
No i wróciłem do Polskiego Zusu...

Offline lis65

• Administrator
  • Lider
  • BYTOM - ŚLĄSK
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 03, 2015, 12:21:25 »
I tak to będzie wyglądało, dlatego ZUS przy procedowaniu ustawy umorzeniowej "okopał" się tak na dacie granicznej 28-02-2009, wie4dzieli że od tej daty z powodu braku możliwości wyboru niższego tytułu do ubezpieczenia Polacy masowo zatrudnią się na szczątkowe etaty poza granicami kraju. Efekt taki sam jak przy pracy nakładczej - wyczekano 5 lat, wyhodowano odsetki i dawaj strzyc owieczki.  Przecież po raz kolejny nie zamanifestują myśli rząd i niestety może się nie pomylić. Polski drobny przedsiębiorca nie myśli perspektywicznie, załatwił nakładczą i po robocie , olać co będzie dalej. Teraz "exportowi" będą płacić po kilkadziesiąt tysięcy.
Zbierzecie się w grupę ?
Dacie rady zawalczyć jak nakładcy ?
To pytania skierowane do Was, my możemy jedynie pomóc w Waszej "wojnie", dla tego istniejemy jako SPPRP

Offline Artemis

• Członkowie Stowarzyszenia
  • Lider
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 04, 2015, 20:50:53 »
Zgodnie z art. 13 u. 3 ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r.:
Osoba, która normalnie wykonuje pracę najemną i pracę na własny rachunek w różnych Państwach Członkowskich podlega ustawodawstwu Państwa Członkowskiego, w którym wykonuje swą pracę najemną lub, jeżeli wykonuje taką pracę w dwóch lub w kilku Państwach Członkowskich, ustawodawstwu określonemu zgodnie z przepisami ust. 1.

Nakładanie przez ZUS na pana obowiązku przedłożenia druku ustalającego właściwe ustawodawstwo jest błędne.
Jedynie w przypadku wykonywania pracy najemnej w dwóch lub więcej krajach unijnych stanowisko ZUS jest słuszne, jak wynika bezpośrednio z brzmienia przepisu!

Jako nie świadczący pracy najemnej na terenie dwóch lub więcej krajów unijnych nie podlega pan pod reżim prawny zastosowany przez ZUS.
W sytuacji faktycznej zatem, na mocy powołanego wyżej przepisu prawa, ZUS nie może ustalać dla pana ustawodawstwa.

Poza sporem jest podleganie przez pana pod słowackie ustawodawstwo z mocy samej ustawy, jako że świadczył pan pracę najemną tylko na terenie Słowacji.

Ponieważ mamy do czynienia z zus-em bandytą radzę łączyć się w grupę i razem walczyć jak to wskazał lis65.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 04, 2015, 20:57:03 wysłana przez Artemis »

Offline Kasia

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 11, 2015, 19:49:54 »
przegrałam z zusuem w sprawie Słowacji. ZUS powołał się na dyrektywę z 2010r. ta z 2004 jest nieaktualna. Podaje pani złe informacje.

Offline lis65

• Administrator
  • Lider
  • BYTOM - ŚLĄSK
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 11, 2015, 22:05:16 »
I znowu historia się powtarza, ZUS ponad prawem. Jeśli nie będzie batalii jak z nakładczą to marne szanse.

Offline kedzior184

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 10, 2015, 12:09:18 »
Ja dzisiaj zrobiłem przelew do Zusu... 1034 zł Strasznie boli...

Jak temu legalnie można zaradzić żeby spać spokojnie ?

Ja wróciłem bo bałem się, że ZUS będzie chciał składki za 5 lat wstecz... wole zapłacić za rok a nie za 5 lat bo wtedy to kaplica.

Offline helmut

• Lider
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 11, 2015, 19:47:59 »
JA NIE MOGĘ, ja po prostu nie mogę,jak czytam Wasze posty  /Kasia i Kędzior/, to się zastanawiam czy Wy trafiliście na to forum dyskusyjne zgodnie ze swoim charakterem.Kasia pisze że przegrałaś z zusem, a Ty nawet nie zaczęła walczyć, zapytałaś sie, dostała odpowiedź i ....przegrała.Kędzior zapłacił bo....się bał.Kolego jak się boisz i uważasz ,że powinieneś płacić  to płać i i nie zawracaj głowy.

Offline Kasia

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 31, 2015, 17:07:57 »
do Helmuta ja walczyłam ale przegrałam, napisałam jedynie że Artemis podaje nieaktualną dyrektywę co może zaszkodzić tym co szukają informacji. Mnie wprowadzono w błąd i teraz muszę płacić i to nie mało gdybym znała prawdę nigdy nie ubezpieczyłabym się na Słowacji. Wydaje mi się panie Helmucie że to forum jest właśnie dla takich jak ja. A Kaziu wypchał się na mnie o tyle. 

Offline Lidia

• Zarząd SPP RP
  • Lider
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 02, 2015, 10:33:29 »
Kasiu- przegrałaś dopiero pierwszy etap walki. Walka może być długa - i w konsekwencji niewykluczone, że wygrana -  co w dużej mierze zależne jest od Ciebie i wszystkich w Twojej sytuacji. Póki co odwołuj się do samego końca i zrzeszajcie się.

Offline Lidia

• Zarząd SPP RP
  • Lider
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 04, 2015, 22:20:30 »
Kasiu - czy możesz dokładnie podać podstawę, na którą powołał się ZUS?

Offline helmut

• Lider
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 08, 2015, 21:20:48 »
ad. Kasia
Primo - nic jeszcze nie przegrałaś. Jak byśmy myśleli ,że przegraliśmy  /my w stowarzyszeniu/ , to by nie było ustawy abolicyjnej. W tym całym nieszczęściu ,to mamy takie szczęście ,że nic nie jest ostateczne, "państwo teoretyczne"- jak powiedział polityk PO.
Sekundo - Sądy Pracy są przedłużonym ramieniem ZUS-u, panuje w naszym kraju bezprawie, i już każde dziecko o tym wie.
Na szczęście od decyzji sądu przysługuje odwołanie, potem odwołanie do sądu kasacyjnego, w między czasie można składać skargę na decyzję ZUS do sądu administracyjnego ,które z kolei wstrzymuje decyzje Sądu Pracy, itd.itd, a w między czasie organizować się,robić pikiety w Warszawie, manifestacje ,pisać petycje do RM,posłół i senatorów, odwiedzać ich w ich biurach poselskich, zabiegać o wywiady w środkach masowego przekazu, pisać artykuły do gazet.TO JEST WALKA o której wcześniej pisałem, i tak postępowaliśmy my jako Stowarzyszenie zanim uzyskaliśmy abolicję.

Offline kedzior184

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 18, 2017, 01:35:23 »
Witam,

Po prawie 2 latach dostałem dzisiaj pismo...

Strasznie się martwie i boję, ze będę musiał płacić zaległe 14 miesięcy...

Czy jest szansa, żeby nie płacić?

Po kolei. Kiedy uzyskałem umowe o pracę na Słowacji, wystapiłem do ZUSu o ustalenie ustawodawstwa.

Po nie długim czasie otrzymałem takie pismo z ZUSu:

Teraz powiedzcie o co tu chodzi:

"Ustalenie wobec Pana słowackiego ustawodawstwa stanie się ostateczne w ciągu dwóch miesięcy "

Mam rozumieć, że skoro przez ten długi czas nie dostałem nic z ZUSu - że jedna nie ustalne ustawodactw słowackie, że coś nie tak

To mam prawo się bać ?

Bo nie rozumiem - dostałem ustawodactwo tak ? Później nie dosałem informacji, że coś jest nie tak...

1) Wyrejestrowanie się z ZUSU -  Druk ZWPA z dniem 31.03.2014
2) ustalenie ustawodawstwa + umowa o prace
3)Pracowałem na Słowacji od 01.04.2014 do 31.05.2015
4) Od 01.06.2015 - wróciłem do ZUSu + ponownie zarejestrowanie się do ZUSu poprzez druk ( nazwy nie pamiętam - robiła to księgowa )

Czy jest szansa, że będzie wszystko OK ?

Przecież nie przestałem od tak sobie nie płacić ZUSu od tak sobie tylko robiłem to co trzeba. Poinformowałem o tym ZUS... i dzisiaj te pismo a najlepsze jest to, że nie by to list polecony tylko jakiś zwykły bez potwierdzania odbioru... takie ważne pismo dla mnie a przychodzi jak zwykła reklama...

Proszę pomóżcie! Podpowiedzcie.... Nie wiem jak będę spał tej nocy...