Autor Wątek: prawomocna decyzja jak ją wzruszyć?  (Przeczytany 1514 razy)

Offline Triat

• Nowicjusz
  • *
prawomocna decyzja jak ją wzruszyć?
« dnia: Wrzesień 30, 2014, 13:17:29 »
dzień dobry,
na tą chwilę nie jestem przedsiębiorcą, ale byłem w latach 1992-1993
wtedy prócz etatu miałem działalność gospodarczą, którą po roku zawiesiłem (93 r.) minęło ponad 20 lat i przymierzałem się do rozpoczęcia innej działalności gospodarczej, jednak w CEIDG wprowadzono moje dane (CEIDG istnieje od 2011 r.) z urzędu skarbowego wysłano mnie do urzędu miasta gdzie, żeby móc otworzyć działalność musiałem złożyć dyspozycję zamknięcia tej starej, sprzed 22 lat - uczyniłem to 20 grudnia 2013r. W efekcie w styczniu 2014 dostałem pismo z NFZ o wszczęciu postępowania przeciwko mnie w sprawie podlegania ubezpieczeniu od prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej za lata 1999-2013 r. (na wniosek ZUS).
W odpowiedzi na to pismo wyjaśniłem że działalność prowadziłem w 1992/1993 po czym ją zawiesiłem a od 1988 roku źródłem mojego utrzymania była praca na etat.
Przez pół roku to znaczy od stycznia do czerwca br. otrzymałem jeszcze dwa pisma informujące mnie, że ze względu na zawiłość mojej sprawy/zbieranie materiału dowodowego, postępowanie w mojej sprawie zostaje przedłużone.
Korzystając z platformy ePUAP napisałem skargę do NFZ w Warszawie (12 maja br) na przewlekłość postępowania - nie otrzymałem odpowiedzi.
3 czerwca Prezes NFZ wydał decyzję w mojej sprawie w której stwierdził, że podlegam obowiązkowi obowiązkowego ubezpieczenia od prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.
Niestety nie odebrałem tej decyzji, tego pisma w placówce pocztowej w terminie 14-tu dni, siłą rzeczy nie odwołałem się od tej decyzji. Decyzja uprawomocniła się.
W sierpniu dostałem informację z ZUS-u że na podstawie decyzji nr taki a taki, Zakład zwraca się do mnie o uzupełnienie dokumentów w tej sprawie.
Dopiero wtedy zwróciłem się do NFZ o udostępnienie tej decyzji, otrzymałem kopię po czym zwróciłem się do prezesa NFZ (za pośrednictwem oddziału) o przywrócenie terminu ze względu na opiekę nad chorą, zmarłą 15 czerwca br mamą.
Otrzymałem decyzję odmowną.
Mój problem to jak w tej sytuacji doprowadzić sprawę przed Sąd, gdzie moje argumenty zostałyby w końcu wzięte pod uwagę.

Mam nieodparte wrażenie że podobnych spraw jest w skali Polski sporo, nie wiem tylko czy ja jestem taką ofiarą która miała pecha, decyzja podjęta wbrew faktom się uprawomocniła i przynajmniej na tę chwilę nie mam drogi sądowej, gdzie miałbym szansę na bezstronność, której ze strony Instytucji Państwa nie zaznałem.

Jacek Żółtowski
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 30, 2014, 21:00:52 wysłana przez Triat »

Offline JanB

• Członkowie Stowarzyszenia
  • Lider
  • *
  • Warszawa
Odp: prawomocna decyzja jak ją wzruszyć?
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 22, 2014, 12:42:09 »
 ;D ;D ;D
najlepszym sposobem jest rozpylenie gazu, decyzja sama się wzruszy.  :)

Offline Fletchez

• Nowicjusz
  • *
Odp: prawomocna decyzja jak ją wzruszyć?
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 19, 2018, 07:04:09 »
In this forum, most of the knowledge from where to publish.