Autor Wątek: Co o tym myślicie - BEZWARUNKOWY DOCHÓD PODSTAWOWY  (Przeczytany 6805 razy)

Offline lis65

• Administrator
  • Lider
  • BYTOM - ŚLĄSK
Co o tym myślicie - BEZWARUNKOWY DOCHÓD PODSTAWOWY
« dnia: Październik 07, 2013, 10:58:15 »
Jakiś czas temu Amazingmouse podała link do ciekawego projektu jednego z niemieckich przedsiębiorców. Proponuje on mianowicie aby każdy człowiek dostawał od swojego państwa minimalne wynagrodzenie podstawowe. Pomysł bardzo mi się spodobał , ale jako sceptyk miałem i mam nadal wiele pytań i zastrzeżeń.
Moje zdziwienie i większą wiarę w ten projekt wywołała wiadomość że obywatele Szwajcarii mają przeprowadzić referendum w tej sprawie. W ich kraju proponuje się MDP w wysokości 2500 franków szwajcarskich. Znaczy to w/g mnie że ekonomiści i inne tęgie głowy znają projekt i nie jest on nierealny. Następna rzecz to ostatnie słowa naszego rodzimego polityka  - p.Kalisza który też optuje za MDP.
Zastanawiam się  czy są realne szanse na wprowadzenie MDP w naszym kraju i jak się zapatruje na to społeczeństwo , jakie widzicie korzyści i jakie zagrożenia.
Ja osobiście widzę więcej superlatyw niż wad.
1. Likwidacja ZUS
2. Likwidacja darmozjadów pt. pomoc społeczna  , urzędy pracy, organizacje rządowe i pozarządowe marnujące kasę podatnika na jakie dziwne projekty majace pomagać w znalezieniu pracy.
3. zaspokojenie podstawowych potrzeb obywateli pozwalające na jego normalny rozwój i byt.

Wadą może być
1.nadmierna fala emigrantów z innych krajów po darmową kasę.
2.spadek zatrudnienia -brak chętnych do pracy może spowodować drastyczne podwyżki cen towarów.

Może to jednak wynika z mojej mikrej wiedzy w tym temacie ?
Co o tym sądzicie ?

Offline lis65

• Administrator
  • Lider
  • BYTOM - ŚLĄSK

Offline helmut

• Członkowie Stowarzyszenia
  • Lider
  • *
Odp: Co o tym myślicie - BEZWARUNKOWY DOCHÓD PODSTAWOWY
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 07, 2013, 19:10:05 »
"Proponuje on mianowicie aby każdy człowiek dostawał od swojego państwa minimalne wynagrodzenie podstawowe."
Chodzi chyba o to,że obywatel państwa dostawał od swojego państwa.W tym przypadku nie będzie napływu emigrantów ,bo nie są obywatelami państwa do którego przyjeżdżają.
A tak w ogóle to dlaczego ktoś, ma coś dostawać, i za co ?
O rozwinięcie tematu proszę.

Offline skorpion

• Senior
  • *
  • Zabrze
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 07, 2013, 19:22:05 »
Moim zdaniem to taka utopia jak komunizm. Piękne, ale nierealne, bo zbyt piękne.

Najpierw niech przestaną mi zabierać i marnotrawić nasze pieniądze. Porządek zacząć od największego oszustwa - zusu!!!

Offline lis65

• Administrator
  • Lider
  • BYTOM - ŚLĄSK
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 07, 2013, 20:16:42 »
helmut - poczytaj linki , wiele Ci to wyjaśni :)
skorpion - myślę że właśnie wtedy zniknęłyby te twory pod tytułem ZUS MOPS i inne instytucje pełne darmozjadów po prostu nie byłyby potrzebne :)
« Ostatnia zmiana: Październik 07, 2013, 20:44:32 wysłana przez lis65 »

Offline Lidia

• Zarząd SPP RP
  • Lider
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 15, 2013, 21:31:29 »
Linka -  http://bezwarunkowydochodpodstawowy.pl/ - dostałam od Myszki dokładnie 28 kwietnia br.
Od samego początku byłam i nadal jestem nieskończoną liczbę  (a nawet więcej) procent  ZA. Bezwarunkowy dochód podstawowy dla kobiety jest to o wiele mądrzejszym i wygodniejszym rozwiązanie niż utrzymujący ją pracujący mąż  ;) - no chyba, że ten mąż jest multimilionerem  a kobieta lubi być uzależniona ;D
Z punktu widzenia mężczyzn, których znam trochę bardziej niż z widzenia- w większości przypadków bezwarunkowy dochód podstawowy zupełnie inaczej wyrzeźbił by ich los.
Bezwarunkowy dochód podstawowy to szansa dla ludzi otwartych i kreatywnych na to, żeby mogli się realizować. Żeby nie czuli się UWIKŁANI PRZEZ ŻYCIE. Żeby robili to, do czego zostali stworzeni i wykorzystali talenty w które zostali obdarowani.
I sądzę, że w większości przypadków zupełnie inne życie większości z nas - nieograniczonych koniecznością zdobyciem kromki chleba dla siebie i rodziny - przyniosłoby po jakimś czasie zadowolenie z tego życia (takie samospełnienie), przyniosłoby korzyść innym (wielki temat- rozwinę później - a może ktoś inny  to "czuje" i rozwinie?) no i w konsekwencji przekuje się na konkretny dochód - już ponad-podstawowy.

Offline lis65

• Administrator
  • Lider
  • BYTOM - ŚLĄSK
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 15, 2013, 21:34:21 »
Lidia ja też jestem za , pomysł bardzo dobry w/g mnie. Pisałem o tym wcześniej trochę , ale widzę że inni są nieufnie  nastawieni do tego projektu.

Offline Lidia

• Zarząd SPP RP
  • Lider
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 15, 2013, 21:47:40 »
lis65- może ludzie nie "czują blusa" a może....... . Żeby  temat bezwarunkowego dochodu podstawowego zrozumieć  to  trzeba w jakimś momencie swojego życia poczuć się przez  życie "uwikłanym" - lub też widzieć i rozumieć, że "uwikłany" jest ktoś bliski.
Na wszystko potrzebny jest czas.
Jeszcze wrócę do tego tematu na pewno. A może ktoś w tym czasie jednak "poczuje blusa" też....

Offline lis65

• Administrator
  • Lider
  • BYTOM - ŚLĄSK
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 15, 2013, 22:14:19 »
Lidia a może to my musimy podjąć się propagowania tej ideii ? Ja jestem za

Offline helmut

• Lider
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 16, 2013, 13:02:20 »
Poczytałem jeszcze raz linka bezwarunkowydochódpodstawowy,i chyba "poczułem bluesa", pomysł zaczyna mi się podobać.

Offline Lidia

• Zarząd SPP RP
  • Lider
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 16, 2013, 23:24:49 »
http://basicincome2013.eu/ubi/pl/zarejestruj-strone/

Powyżej link do poparcia inicjatywy bezwarunkowego dochodu podstawowego. Zgłoszenie poparcia (wypełnienie ankiety) to kilkanaście sekund, a inicjatywa może zmienić świat. Żenujące - na razie tylko Chorwacja zebrała wymaganą liczbę podpisów. Są kraje, które na dzień dzisiejszy mają ponad 20 % (Francja, Hiszpania, Belgia, Holandia, Niemcy, Węgry), są kraje mające ponad 10% wymaganego poparcia - a Polska ma jedynie 3,5 % !!! Na chwilę obecną 1365 osób w Polsce zgłosiło poparcie na wymaganych 38 250. Czyżby było niemożliwym zebranie niespełna 39 tysięcy podpisów???!!! Do roboty ludkowie !!!
Termin  wyznaczony przez Unię Europejską to 14 stycznia 2014.
Więcej na ten temat: http://bezwarunkowydochodpodstawowy.pl/
Ja wysłałam i liczę na Was.  :) Pozdrawiam. Lidia.

TO TREŚĆ MAILA, KTÓREGO ROZESŁAŁAM DZIŚ SWOIM ZNAJOMYM.
WYPEŁNIJCIE CHOCIAŻ  ANKIETĘ POPARCIA - JEŚLI  CZUJECIE BLUSA !!!!!!  A JEŚLI CZUJECIE ICH CAŁĄ SERIĘ - TO TEŻ ROZEŚLIJCIE WŚRÓD ZNAJOMYCH  :)

Offline Lidia

• Zarząd SPP RP
  • Lider
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 16, 2013, 23:28:23 »
No dobra- pisze się "bluesa"- ale ładniej wygląda "blusa" (i z takim czerwonym wężykiem jest   ;);D

Offline Lidia

• Zarząd SPP RP
  • Lider
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 22, 2013, 18:24:12 »

Offline mabodek

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 22, 2013, 19:50:23 »
jestem zdecydowanie na NIE.
Skąd się  wezmą pieniądze na wypłaty?ano komuś trzeba by zabrać, a nietrudno się domyślić że NAM drobnym przedsiębiorcom i to odpowiednio dużo więcej niż dostaniemy bo jeszcze trzeba dać nowym urzędnikom w jakimś nowo stworzonym urzędzie z nowo wybranym ministrem itp. którzy by pilnowali żeby wszystko było sprawiedliwie podzielone.
Marzy się niektórym ZUS bis i aż nie chce się wierzyć że pomysły wychodzą z tego grona .

Offline Lidia

• Zarząd SPP RP
  • Lider
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 22, 2013, 22:30:20 »
mabodek- kliknij w linki do artykułów i przeczytaj jeszcze raz. To NIE WYPŁATY!!! To nie jakieś minimum socjalne, który każdy PRACUJĄCY musi dostać ( tu moja prośba do admina o zmianę tytułu wątku z "minimalny" na "bezwarunkowy" "dochód podstawowy)
Niekoniecznie muszą to być pieniądze w formie papierka- mogą być w formie świadczenia (to tylko moja propozycja).

Popatrz mabodek- Ty masz firmę. Zatrudniasz siebie i choćby tylko jednego pracownika. Płacisz za siebie i za pracownika ZUS i podatek. Regulujesz wszystkie swoje prywatne- konsumpcyjne zobowiązania i finansujesz wszystkie swoje i swojej rodziny potrzeby- to samo robi Twój pracownik.
Twój sąsiad wykonuje taką samą pracę  na czarno i zatrudniając na czarno pracownika. Jego "przód" na starcie to właśnie te nieopłacane ZUSy i podatki. Ponieważ jest oficjalnie bezrobotny (i jego pracownik też oficjalnie jest bezrobotny)- otrzymują obaj (tzn  Twój sąsiad i jego pracownik) zasiłki stałe oraz zasiłki celowe (tzn zasiłki na zakup leków, zakup odzieży, zakup podręczników szkolnych, zakup opału, pokrycie kosztów pogrzebu, kosztów remontu mieszkania itp itd) - z pomocy społecznej (zatrudniającej ileś osób) i obaj otrzymują od państwa polskiego  dofinansowanie do czynszu, prądu i ogrzewania (znów armia urzędników weryfikujących i przyznających dofinansowania).
Z powodu nieuczciwości Twojego sąsiada - ile Ty jesteś "do tyłu" i ile Twój pracownik jest "do tyłu" ? Zapytam z drugiej strony: Z powodu Twojej uczciwości ile Ty jesteś "do tyłu" i ile Twój pracownik jest "do tyłu"?  - ("tyły" liczone w odniesieniu do konkretnego przykładu sąsiada).

PUNKT ZERO- ZOSTAJE WPROWADZONY BEZWARUNKOWY DOCHÓD PODSTAWOWY.
Ty i Twój pracownik macie na swoim " koncie " takie same kwoty wystarczające na pokrycie PODSTAWOWYCH potrzeb (czynsz, ogrzewanie, leki, odzież itd) , jak Twój sąsiad i jego pracownik.
Twój sąsiad na czarno prowadzący działalność taką jak Twoja i jego zatrudniony na czarno pracownik nie otrzymają żadnych dopłat ani dofinansowań z pomocy społecznej ani z UM czy UG bo środki na zaspokojenie PODSTAWOWYCH potrzeb ma zagwarantowane, tak jak i Ty (i Twój pracownik). Zaczynacie razem od punktu "zero"- czyli Ty i Twój pracownik nie macie "tyłów" w porównaniu y nieuczciwym, WYŁUDZAJĄCYM NIENALEŻNE ŚWIADCZENIA sąsiadem (i jego pracownikiem).
Niepotrzebny jest sztab ludzi z pomocy socjalnej (nie wszyscy, żeby nie wylać dziecka z kąpielą) i iluś-tam urzędników miejskich i gminnych.

To jeden z kilkunastu-a może i kilkuset przykładów. Temat rozwojowy, przepracowany, przeliczony przez najlepszych ekonomistów.

« Ostatnia zmiana: Październik 22, 2013, 22:36:15 wysłana przez Lidia »